Anne çocuk

Anne Çocuk İlişkisi | Çocuklara Nasıl Davranılmalı | Püf Noktalar

Çocuklara Nasıl Davranmalı

Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı

Anne Çocuk İlişkisi | Çocuklara Nasıl Davranılmalı

Anne çocuk ilişkisi bir aile için çok önemli. Özellikle çocuklara nasıl davranılmalı konusu daha çocuk sahibi olmadan aile içerisinde düşünülmeli gerekirse eğitim alınmalı! Çocukların doğduğu andan itibaren en çok vakit geçirdikleri kişi anneleridir. Bu nedenle, anne ve çocuk arasındaki iletişimin sağlıklı olması çok önemlidir. w Çünkü çocuk bilinçli hareketler yapabileceği döneme gelene kadar onun hareketlerinden anne sorumludur.

Anne Çocuk İletişimi Nasıl Olmalıdır?

Anneler, çocukların her istediğini yapmamalıdır. Çünkü çocuklar her istediğine sahip olarak büyüdüğü zaman, her istediği şey istediği dönemde önüne geldiği zaman, büyüdüklerinde paylaşımın önemini bilemiyorlar veya büyüdüklerinde istedikleri her şeyi elde edebilmek için ortaya koymamaları gereken davranışlarda bulunabiliyorlar. Bu, çocuğun hiçbir isteğini yapmamak anlamına da gelmiyor. Tabi ki de çocuklarımızın istedikleri şeyleri onlara almamız ya da onları sevgi dolu bir ortamda, ailede yetiştirmemiz gerekiyor. Bunlar onların en doğal hakları.Fakat bunun da bir dozu olmalıdır.

Çocuklarımıza aile içinde nasıl hareket ettiğimiz de bir o kadar önemlidir. Aynı, her istediğini satın almak gibi aile içinde de ne isterse ayağına götürmek, oyuncaklarını dağıttığı zaman onun toplamasını göstermek yerine bizim toplamamız, büyüdüğünde ondaki birçok eksikliğe neden olur. Çocuklarımızla konuşurken, onun sözünü kesmek veya ona onu dinlemediğimizi hissettirmekte çok yanlıştır.

Önceliğimiz, her zaman çocuğumuzun bize söyledikleri, hissettikleri, istekleri olmalıdır. Bunun sonucunda en doğru hareketi yapma kararı tabi ki de bize düşmektedir. Çocuklarımızı, onların içlerine atabileceği şekilde ya da biz fark etmeden psikolojilerini etkileyecek şekilde sevmememiz gerekir. Mesela, şunu yaparsan, takdir alırsan veya benzeri şeyleri yaparsan seni severim gibi cümleler kullanılmamalıdır. Çünkü bu durumda çocuk bunları içine atabilir ve yapamayacağı şeyleri farklı yollardan sırf kendini size sevdirebilmek için yapmaya çalışabilir.

Anneler Çocuklarına Bilinçli Hareket Etmezse Çocuklarda Ne Gibi Durumlar Meydana Gelebilir?

Çocuklar büyüdüklerinde, çevrelerindeki insanlarla sağlıklı iletişim kuramayabilirler. Çünkü aile de bu durum onlara örnek teşkil edilerek gösterilmemiştir. Bu nokta da ise artık elinizden hiçbir şey gelmez, müdahale etmekte maalesef geç kalınmıştır. İnsanlarla konuşurken, kendi düşüncelerini baskın çıkarmak için çeşitli davranışlara başvurabilirler. Örneğin sesini yükseltmek, şiddet içeren hareketler sergilemek ve anne babanın sözünü dinlememe gibi. Ayrıca ilgilenmediği bir konu hakkında konuşuluyorsa karşısındaki kişileri dinlemeyebilir. İnsanlarla konuşurken, söylediği kelimelere, gösterdiği davranışlara dikkat etmeyebilir ve karşısındaki insanların psikolojisini umursamadan her hareketi sergileyebilir.
Bu yüzden çocuklarımızla kuracağımız iletişimlerde onları dikkatli bir şekilde dinlediğimizi onlara hissettirmemiz gerekmektedir. Aynı zamanda onların yapmasını istediğimiz ve yapmamasını istediğimiz hareketlerini neden ve sonuçlarını anlatarak hissettirmeliyiz. Örneğin, çocuklarınızın balkon pencere gibi yüksek yerlerden eğilip tehlikeli hareketler sergilediğini gözlemlediğinizde ona yüksekliğin çok fazla olduğunu ve eğer o yükseklikten düşerse ne gibi zararlar göreceğini ifade edebilirsiniz veya evinizde bulunan  çok önem ifade etmeyen bir eşya veya oyuncağı gerekli önlemleri aldıktan sonra aşağıya bırakarak o eşyanın nasıl zarar gördüğü ve onun daha fazla zarar görebileceği gösterilerek anlatılmış olur.

Çocuklarınızla Sağlıklı İletişim Halinde Olduğunuz Mutluluk Dolu Günler Dileriz…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top