Hastalıklar

Apandisit Nedir? Apandisit Ağrısı Evde Anlaşılır?

Apandisit nasıl anlaşılır

Apandisit Evde Nasıl Anlaşılır

Apandisit Nedir? Apandisit Ağrısı Evde Nasıl Anlaşılır

Apandisit hastalığı, kör bağırsak kısmının hemen üzerinde apandisitin iltihaplanması ile ortaya çıkan ve sancılı ağrılar ile görülen ciddi derecede enfeksiyon hastalığıdır. Apandisit patlaması sonucu insanlar hayatı tehlike ile karşılaşabilirler.

Apandisit Nerededir?

Apandisit hastalığının genel belirtileri; karın ağrısı, kusma, kasık bölgesinde, bacaklarda ağrı ve midede bulantı gibi bulgulardır. Apandisit, ince bağırsak ve kalın bağırsağın birleşmiş olduğu yerin alt kısmında olup yaklaşık 7 santim uzunluğa sahiptir. Apandisit bir çeşit bakteri iltihabıdır. 10 ile 30 yaş aralarında sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır.

Apandisit Evde Nasıl Anlaşılır?

Ağrı çoğunlukla karın bölgesinde gerçekleşir. Bu nedenle karın bölgesine hafif bir şekilde baskı uygulayarak anlamak mümkün. Bastırıldığı zaman sağ karın bölgesinde ağrı hissi oluşuyorsa apandisit olma riski yüksektir. Ayrıca bastırınca el ile hissedilir bir şişlik ya da sertlik mevcut ise apandisit olma riski çok daha yüksek oran taşır.

 Apandisit Tedavisi Nasıl Olur?

Apandisit tespit edildikten uzmanların kararına bağlı olarak apandisit tedavisine başlamak gerekmektedir. Apandisit tedavisi, oldukça kolaydır. İlaç takviyesi ile yapılan tedavi ya da antibiyotik kullanımı gibi ilaç kullanımı bu hastalığı tedavi etmez. Çünkü apandisit, antibiyotik ilacının ulaşacağı bir bölge de değildir. Bu sebepten dolayı hiçbir ilaç tedavisi karşısında olumlu sonuç almak pek mümkün değildir. Apandisit hastalığı olan bir kişinin yapabileceği tek şey ameliyat olmaktır. Her ne kadar cerrahi bir işlem gerekiyor olsa da oldukça kolay bir ameliyattır. Bu cerrahi işlem sırasında apandisit alınır. Ameliyat süresi ortalama 30 ile 40 dakika arasında değişkenlik gösterir. Hastanın apandisit alımı olduktan sonra vücudu ile uyum sağlayabilmesi için ameliyat sonrası 1-2 gün gözetim altında kalması gerekir. Hayati fonksiyonlarında hiçbir değişim yaşamayacak olan hasta normal bir şekilde yaşamaya devam eder.

Sağlıklı ve Mutlu Günler Dilerim…

Ayrıca: Pankreas Kanseri Ve Tedavi Yöntemleri adlı yazımız için TIKLAYIN…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top