Beslenme ve Diyet

Avokado Yağı Faydaları Nelerdir | Nasıl Kullanılır | Cilde Faydaları

Avokado yağı son günlerde değeri gittikçe anlaşılmaya başlayan ve yükselen doğal yağlardan biri. Avokado yağının faydaları konulu bu yazıda sizlere avokado yağının nasıl kullanılacağınından ve avokado yağının cilde faydaları ile ilgili konuşacağız. Genel faydalarından ve cilde faydalarından sonra İbrahim Saraçoğlu’nun avokado yağı ile ilgili tavsiyelerine de yer vereceğiz. Şimdi bu mucizevi doğal yağın yararlarından bahsedelim.

Avokado yağının saça faydaları

Avokado Yağının Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Avokado Yağı Faydaları Nelerdir

Avokado yağının bin bir türlü faydalarını sizlere sayacağımız bu kısımda spesifik iyi geldiği konuları başlıklara ayırarak size sunacağız. Bu doğal avokado yağının tansiyona, kemiklere, cilde, kalbe, bazı kanser türlerine, sindirim sistemine ve hafızaya belirli oranlarda faydası mevcut. Şimdi hep beraber bu yararları alt başlıklarda inceleyelim.

Avokado Yağının Tansiyona Faydası

Yüksek tansiyona karşı destek amaçlı kullanılan avokado yağı, kan basıncına yaptığı olumlu etki ile tansiyonun düşmesine yardımcı oluyor.

Avokado Yağının Kalbe Faydası

Barındırdığı yağ asitleri ki özellikle tek bağlı doymamış yağ asitleri vesilesiyle kalbe faydası mevcuttur. İçerisindeki omega 9 ile kalp sağlığınıza destek verir.

Avakado Yağının Bağışıklık Sistemine Faydası

Tabii ki de bundan önce avokadoda hangi vitaminler vardır sorusuna cevap verilmesi gerekir. Öncelikle içerisinde protein içermesinin yanında özellikle B,C,A vitaminleri açısından zengindir. Bu nedenden kaynaklı bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve yorgun düşmemesi adına önemlidir. Fakat vitaminlerini kaybetmemesi adına saklama koşullarını 10 ile 20 derece arasında korumanız gerekmektedir.

Avokado Yağının Kanser Öncesi Faydaları

İçerisinde bulundurduğu beta ve alfa karotenler vesilesiyle prostat ve bir takım kanser türlerine koruyu etki gösterir.

Avokadonun Göze Faydası

İçerisinde bulundurduğu Lutein ile göz sağlığına fayda sağlamaktadır. Görme bozukluklarına karşı da yararlı olan bu madde aynı zamanda göz kaslarının sıhhatine de fayda sağlar.

Avokado Yağı Saça Faydaları

Avokado yağı saça faydaları çok konuşulacak bir konu. Uzun zaman önce hindistan cevizi yağının faydaları üzerine yazılan yazılarda hindistan cevizi yağının saça faydaları konusu çok konuşulmuştu fakat şimdi avokado yağının saça olan yararının ünü hindistan cevizi yağını geçmeye başladı. Peki şimdi bakalım ne gibi faydalar sağlıyormuş.

İçerisindeki minerallerle saç için doğal besleyici vazifesi üstlenir.

Ağır ve asitli bir yağ olmamasından dolayı saçlarınızı nemlendirir.

Kepek sorunlarınıza karşı önlem almanızı ve hali hazırdaki kepeklerden kurtulmanızı sağlar.

Avokado Yağı İle Saç Maskesi Yapmak | Avokado Saça Nasıl Uygulanır?

Avokado yağı saç için faydalı olmasının yanında birden çok kullanım şekline sahiptir. İhtiyacınıza göre avokado yağını saçınıza uygulayış şekliniz de değişecektir.

Eğer saçlarınızda nem sorunu var ise saç nemlendirici doğal yağlar arasında gayet faydalı olan avokado yağı ile saç nemlendirme yapabilirsiniz. Duştan çıktıktan sonra saçınıza fön çekmeden, nemli uçlara avokado yağı sürerek terapi yapabilirsiniz.

Saçlardaki kepeğe karşı avokado yağı kullanımı da gayet basit. Duşa girmeden yaklaşık 30 dakika önce soğuk sıkım badem yağı, doğal limon yağı ve organik çay ağacı yağı ile karıştırıp saçlarınızın diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu kepek oluşumunu azaltmakla beraber içlerinde bulunan aminoasit ve minerallerle saçlarınızı besler, canlı ve parlak bir görünüm kazandırır.

Avokado Yağının Diğer Faydaları

Avokado yağının faydaları yukarıda saydıklarımızdan ibaret değil. Sindirim sistemine içerisinde barındırdığı minerallerle yaptığı katkı göz ardı edilemez. Antioksidan emilimini yaklaşık 10 kattan fazla artırdığından vücut direnci için vazgeçilmezdir. Diş ve dii eti sağlığına da iyi gelen bu doğal yağ diş dokusunu kuvvetlendirir ve ağız kokusunu da önler. Kemiklere iyi gelmesinden de bahsetmeden geçmeyelim, eklemlerinizin sertleşmesine engel teşkil eden avokado aynı zamanda eklem ağrılarına da iyi geliyor. Kıkırdaklarda oluşan Osteoartrit rahatsızlığına iyi gelmesi de avokado yağının faydaları arasındadır.

 

Avokado Yağının Cilde Faydaları Nelerdir

 • Nemlendirici özelliğini cilt için de gösterir ve kuru ciltlere nemlendirici özelliği ile yardım eder.
 • Cildinize doğal bir parlak görünüm kazandırır.
 • Yaşlanma ve kırışmalara karşı organik, doğal bir destektir. Kırışıklara iyi gelir, yaşlanmaya karşı yardımcı olur.
 • Doğal bir güneş kremidir. Yanıklar için de kullanılabilir.
 • Vücutta oluşan  yaralara karşı doğal krem vazifesi görebilir ve iyileştirmeyi hızlandırabilir fakat doktor tavsiyesi olmadan yaraya sürülmesi önerilmez.
 • Hücre yenilenmesi adına önemli rolü vardır. Ölü hücreler yerine yenilerinin gelmesine hız açısından katıkıda bulunur.
 • Potasyum zenginidir.

Avokado Yağı Yüze Nasıl Uygulanır

Yukarıda belirttiğimiz gibi besleyici özelliklerini ciltte de gösteren avokado yağını bir çok şekilde cilt veya yüz içinde kullanabiliriz. Avokado yağının yüze nasıl uygulanır konusunda dikkat etmemiz gereken şey yağı yoğun bir şekilde cildi yoracak ve zarar verecek tarza kullanmamızdır. Yoğunluğundan dolayı bu yağı su ile seyreltmemiz ve bir çok soğuk sıkım, organik diğer yağlarla karıştırarak yüze pamukla uygulamamız lazımdır.

 • Yüzünüzü yıkadıktan sonra herhangi bir işinize devam ederken su ile seyreltişmiş avokado yağını pamukla cildinize uygulayın ve 30 dakika sonra cildinizi yıkayın.
 • Güneşe çıkmadan önce badem yağına damlatacağınız avokado yağını yine pamukla cildinize sürüp güneşten korunabilirsiniz.

Avokado yağı cilde nasıl uygulanır sorusuna cevap verdikten sonra artık avokado yağının fiyatı sorusuna geçebiliriz ki işin en çok merak edilen tarafı da zaten bu.

Avokado Yağının Fiyatı Nedir?

Online olarak internet üzerinden de satışları mevcut olan bu yağı aktarlardan da temin edebilirsiniz. Fakat satın alma işlemi gerçekleştirilmeden önce soğuk sıkım avokado yağı olduğuna ve yüz de yüz avokado yağı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Avokado yağının fiyatları ortalama aşağıdaki gibidir.

 • 20 ml soğuk sıkım avokado yağı fiyatı: 10 – 20 TL
 • 250 ml soğuk sıkım avokado yağı fiyatı: 30 – 40 TL
 • 1 lt soğuk sıkım avokado yağı fiyatı: 450 – 500 TL

Avokado Yağı Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Soğuk sıkım avokado yağının cilde, yüze ve saçlara faydalarından bahseden İbrahim Saraçoğlu‘nun avokado yağının kullanımı ve faydaları üzerine yaptığı konuşmayı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Avokado yağı ile ilgili yazımız umarım sizler için faydalı olmuştur. Avokado yağının faydaları ile ilgili videoyu izleyebilir ve konu ile ilgili detaylı bilgiyi sitemizden öğrenebilirsiniz!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top