Genel

Bahar Alerjileri ve Korunma Yöntemleri

bahar alerjisi ve korunma yolları

Bahar Alerjileri

Bahar alerjileri ilkbahar ve son bahar dönemlerinde, birçok kişinin sıkıntı çektiği konulardan birisidir. Bahar aylarında, bitkilerin ve tabiatın yeşermesi ve sıcaklıkların artması ile polenler ortaya çıkmaya başlar. Polenlerin tetiklediği bahar alerjisine halk arasında bahar nezlesi de denir.

Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

İlkbaharla birlikte ilk önce ağaç polenleri, sonra çimen polenleri ve ilerleyen aylarda da yabani ot polenleri ortaya çıkar. Bu polenler solunum yoluyla, kişinin burnunda, bronşlarında ve gözlerinde birikim oluştururlar. Oluşan bu birikimler bahar alerjileri olan kişilerde; burun tıkanması, burun akıntısı, sürekli ve peşpeşe hapşırma, burunda damakta genizde ve kulak içinde kaşıntı gibi rahatsızlıklara sebep olur. Gözlerde kızarıklık, kaşınma, yanma ve akıntı görülür. Bahar alerjisi olan kişilerde solunumda da sıkıntılar görülmektedir. İleri derecede alerjisi olan hastalarda, astım hastalığı görülme olanı yüksektir. Bu hastalarda bahar alerjisi öksürüğe, nefes almakta zorluğa ve yetersiz solunuma sebep olabilmektedir. Bahar alerjisi bazı kişilerde vücutta kızarıklık, döküntü ve kaşıntıya sebep olmaktadır.

Bahar Alerjisinden Korunma Yolları

En çok dikkat edilmesi gereken konu, polenlerin en fazla olduğu sabah ve öğle saatleri arasında dışarıya çıkılmaması gerektiğidir. Maske kullanmak bu dönemde kişiye yarar sağlayabilir. Ev içi temizliğine dikkat edilmesi, evde toz bulunmamasına özen gösterilmesi, hastayı rahatlatmaya fayda sağlayacaktır. Kıyafetler sık sık değiştirilmeli ve sık duş almaya önem verilmelidir. Ev içini havalandırmak için özellikle polen mevsimi dönemlerinde, polen filtreli klimalar kullanmak işe yarayacaktır.

Bahar Alerjisinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bahar alerjisi minimum seviyede olan kişiler, yukarıda bahsettiğimiz maddelere dikkat ederek alerjiden uzak bir yaşam sürebilirler. Fakat alerjisi ileri boyutta olan kişilerin, tedavi için hekime başvurmaları gerekmektedir. Antialerjik ilaçlar bahar alerjilerinde yakınmaları azaltır ve hastayı rahatlatır. İlaçların da işe yaramadığı hastalar için, aşı tedavisi yani immunoterapi uygulanmaktadır. Çok az dozlarla başlanıp giderek dozu artan aşı tedavisi ile, vücudun bu alerjenlere karşı duyarsız hale gelmesi sağlanır. Aşı tedavisi ortalama 4 – 5 yıl sürer. Bütün bu tedavi yöntemlerine rağmen ne yazık ki, bahar alerjisi tedavisinde kesin sonuçlar alınması mümkün olmamaktadır. Hastaya uygun en doğru tedavi seçeneği ile, hastayı olabilen en yüksek oranda rahatlatma sağlanabilmektedir.

Alerjilerden Uzak Sağlıklı Günler Dilerim.

Ayrıca: Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?  Arı Sokmasına Karşı Ne Yapılmalı adlı yazımız için TIKLAYIN…

2 Comments

2 Comments

  1. Gülay Berber

    26 Nisan 2018 at 12:55

    Katıldım

  2. Merve

    27 Nisan 2018 at 18:32

    Merve ozturk,Katildim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top