Beslenme ve Diyet

Diyabet Nedir? Diyabet Nasıl Oluşur?

Diyabet Nedir Sebepleri nelerdir

Diyabet Nedir? ve Diyabet Nasıl Oluşur? 

Diyabet genellikle kalıtımsal ve çevresel etkenlerin bileşimiyle oluşan ve kan glikoz seviyesinin aşırı derece de yükselmesi ile sonuçlanan kronik bir metabolik bozukluktur. İnsülin salgılanmasındaki yetersizlik ya da insülinin etkisinde ki bir bozukluk sonucu ortaya çıkan yüksek kan şekerinin yol açtığı bir hastalık türüdür. İnsülin üretiminin azalması yüzünden ya da insülinin etkisine karşı direnç gelişmesiyle oluşur. Her iki durumda da kan şekerinin yükselmesine neden olur. Oluşma sebepleri arasında genetik faktörler, dış etkenler, pankreasta insülin yapan hücrelerin tahrip olması, virüsler, bakteriler, fiziksel ve kimyasal nedenler diyabetin olmasındaki etmenlerin başında gelmektedir.

Diyabet Kaç Çeşittir?

Diyabet çeşitleri 2 tiptir.

 Tip 1

Genellikle çocuklarda ve gençlerde görülür. İnsüline bağımlı şeker hastalığıdır. Hastalar ömür boyu insülin hormonunu dışarıdan almak zorundadır. Tip 1 diyabet genel olarak kuzey ülkelerinde sıkça görülmektedir. Erken yaşta hastalığın ortaya çıkışını hızlandıran faktörler olarak bazı virüs enfeksiyonları, toksinler, beslenme özellikleri, stresten ve üzüntüden bahsedilmektedir.

 Tip 2

40 yaş üzerinde başlar. Daha çok kilolu insanlarda gördüğümüz bir hastalık türüdür. Bu tür hastalarda insüline mutlaka bağımlı diyemeyiz. İnsülin vardır fakat etkisi azalmıştır ve en sık görülen %90 diyabet türüdür. Çıkış sebepleri arasında ise doymuş yağ ile beslenme, hareketsiz yaşam gibi faktörler yer almaktadır.

Diyabet Tanısı Nasıl Konur?

Diyabet tanısı kan şekerine bakılarak konulur. Kullanılan tanı yöntemleri açlık kan şekeri, günün herhangi saatinde bakılarak konan kan şekeri, tokluk kan şekeri olarak 3’e ayrılır. Kalp hastalığına, böbrek yetmezliğine, körlüğe zemin hazırlamaktadır. Ne kadar erken tanı konur ne kadar erken tedavi olunursa bu komplikasyonların ortaya çıkması azalır. Tedavi yöntemlerinin başında diyet programına uyulması gerekmektedir. Egzersiz, fiziksel aktivite, kan şekerini düşüren ilaçlar, eğitim, diyabetlinin kendini izlemesi gibi çeşitli tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Sağlıklı Günler Dilerim.

Ayrıca: DİYABET ve TUZ TÜKETİMİ adlı yazımız için TIKLAYIN…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top