Genel

Fibromiyaljide Fizik Tedavi Uygulamaları | Ağrılarınızı Azaltın !

fibromiyalji tedavisi

Fibromiyalji de Fizik Tedavi Uygulamaları

Vücudun tamamında şiddetli ağrı olarak ilerleyen fibromiyalji hastalığı tedavisinde en önemli tedavi yöntemi fizik tedavi uygulamalarıdır. Yapılan egzersizler sonucunda uykuda düzelme, ağrılarda ve yorgunluk hissinde azalmalar olduğu gözlemlenmiştir. Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Dilşad Sindel fibromyaljide ilk olarak eğitimin, tedavinin en önemli ve ilk basamağı olduğuna dikkat çekerek egzersizin neden önemli olduğu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Fibromiyalji hastalarında kas gücü ve kas dayanıklılığında azalma olabilmektedir. Egzersizler yetersizliği önlemenin temel yolu.”

Kasları güçlendiren, vücut dayanıklılığını arttıran ve vücudun düzgün duruşunda büyük yardımı olan egzersizler hayatınızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Egzersiz yapılmaması sonucunda zayıflayan kaslar ve aerobik kapasite yumuşak dokuların ve eklemlerin kolay travmatize olmasına sebep olarak ilerleyen zamanlarda ağrıların artmasına neden olacaktır. Egzersizler, kas gücünü korur, uykuyu düzenler, depresyonu azaltır ve endojen endorfin salgısını arttırır.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce fizik muayene yapılmalı, kardiyak disk ve fonksiyonel kapasite değerlendirilerek egzersiz programı uygulanmalıdır. Uzun süre egzersizden uzak kalmış ve hareket seviyesi düşmüş kişilerin ilk başlarda ağrılarının biraz artması normaldir. Egzersizlere yavaş olarak başlanmalı, kaslar gelişme gösterdikçe egzersizlerin miktarı arttırılmalıdır. Egzersizlerin miktarı hafif orta düzeyde olmalıdır. Yani egzersizleri yaparken yanınızda bulunan biriyle rahat sohbet eder düzeyde olmalıdır.

Egzersizlere ilk olarak nefes ve gevşeme hareketleri, yürüyüş, bisiklet ve yüzme gibi aktiviteler ile  başlanılması önerilmektedir. Kasların güçlemesi ile birlikte germe ve güçlendirme hareketleri tedaviye eklenmelidir. Haftada 2-3 kez egzersizlerin uygulanması önerilir.

Fibromiyalji İçin Aerobik Hareketler

Yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi egzersizler ile başlanmalıdır. Egzersizler haftada 2-3 kez 20 dakika süreyle olmalıdır. Egzersizlerin kendinizi zorlamayacak düzeyde ve düzenli olması çok önemlidir. Bu egzersizler kan dolaşımınızı hareketlendirerek kaslarınızın yeterli oksijen ile dolmasına yardımcı olacaktır.

Fibromiyalji İçin Germe Egzersizleri

Uzun süre hareketsiz kalmaya bağlı olarak kaslarda kısalmalar yaşanmaktadır. Öne doğru kambur şeklinde durma sonucunda sırt kasları gerilmiş ve oturmaya bağlı olarak da bacak arka kaslarında kısalmalar meydana gelir. Kaslarınızı açmak için haftada 2-3 kez egzersizlerin yapılması önemlidir.

Fibromiyalji İçin Güçlendirme Egzersizleri

Bu egzersizleri lastik bantlar veya ağırlıklarla kendi vücut direncinizi ölçerek uygulamanız gerekmektedir. Güçlendirme hareketleri haftada  iki kez olarak başlanmalı vücut güçlendikçe egzersiz miktarı arttırılmalıdır.

Fibromiyalji İçin Su Egzersizleri

Su içerisinde ağırlığın azalması ile kaslardaki baskı azalır , hareket kolaylaşır ve ödem azalır. Ilık suyun etkisi ile kaslarda gevşeme meydana gelir ve ağrı azalır. Isınma hareketleri ile başlayan egzersizler germe, güçlendirme esneme ve aerobik hareketleriyle devam eder. Ayrıca su içerisinde yürüyerek de direncinizi normal yürümeye oranla fazlasıyla arttırabilirsiniz. Egzersizler 30 ve 60 dakika arası yapıldıktan sonra soğuma programı ile son bulur. Haftada 2-3 kez yapılması önerilmektedir.

EGZERSİZLERİ RESİMLİ GÖREBİLMEK İÇİN TIKLAYIN : GERME EGZERSİZLERİ RESİMLİ TIKLA

 

1 Comment

1 Comment

  1. inci akkus

    26 Nisan 2018 at 00:09

    facebok adım- akkus inci katıldım

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top