Beslenme ve Diyet

Hamilelik – Doğum Sonrasında Beslenme ve Diyet | Kilo vermek

doğum sonrası kilo verme teknikleri

Doğum Sonrası Beslenme ve Diyet

Hamilelik – Doğum Sonrasında Beslenme ve Diyet

Hamilelik, doğum sonrasında beslenme ve diyet gebelik sonrasında merak edilen konulardan biri. Hamilelikte kişiler uzmanların tavsiyeleri dahilinde  normal olarak 8 ile 12 kilo arası kilo alabilmektedir. Fakat her kişinin hamilelik öncesi kilosu, bedensel yapısı, işlevi ve risk faktörleri farklı olduğundan her hamilenin kilo alımı farklıdır. Hamilelik öncesi şeker hastalığı bulunan ve bu riski  taşıyan kişilerin daha az kilo alması gerekirken, çok zayıf kiloda hamile kalan kişilerin normal değerlerden daha fazla kilo alması gerekmektedir.

Hamilelik kadınlar için fiziksel ve duygusal değişimin yaşandığı bir dönemdir. Kilo alımının en fazla olduğu bu dönemde fiziksel görüntünün değişimi ve hormonlarında duygusallığı tetiklemesiyle kişiler görüntülerinden rahatsız olabilirler. 

Doğum Sonrasında Diyet | Beslenme

Doğum sonrasında genellikle 4-8 kg arasında kilo kaybı yaşanmaktadır. Doğru ve dengeli bir beslenme şekli uygulandığında  kilo verimi de düzenli olarak devam eder. Doğum sonrası bebek için süt artımı önemlidir. Anne, süt artırıcı yiyeceklere yemeye özen gösterirken; şeker, hamur türü gıdalardan uzak durmaya dikkat etmelidir. Çünkü bu besinlerin süt arttırma etkisinden çok kilo arttırma etkisi daha fazladır.

Doğum Sonrası Kilo Vermek

Doğum sonrasında kilo vermek ve sağlıklı kalabilmek bu dönemde anne, hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için daha çok protein, vitamin ve mineral yönünden zengin besinlerle beslenmelidir. Çünkü hamilelikte bebek, tüm besin ve vitaminleri anneden almaktadır ve annenin vitamin deposunda eksilme oluşmuştur. Bu nedenle anne sağlıklı beslenmeye ve vitamin protein ve mineral yönünden zengin yiyecekler yemeye özen göstererek doğum sırasında kaynaklanan kaybı tamamlamalıdır.

Doğum sonrasında spor ve egzersizlere başlamadan önce mutlaka doktor tavsiyesiyle hareket edilmelidir. Kulaktan dolma egzersizler ile doğum sonrası başka rahatsızlıklara sebebiyet verebilirsiniz. Bu konuda doktor tavsiyesi tahmin ettiğinizden çok daha mühim ve önemlidir!

Emzirme Döneminde Kilo Vermek Mümkün Mü?

Doğru ve dengeli beslenme ile emzirme döneminde bile ayda 1-2 kilo verimi mümkündür. Doğum sonrası diyet adına doktorunuzun veya konu ile uygun diyetisyenden alacağınız tavsiyelerin önemi çok büyük! Emzire döneminde kilo vermek için kendi kendinize vereceğiniz kararlar bebeğe de zarar verebilir. Sizin sağlığınız, mineral ve vitamin dengeniz, kan değerleriniz emzirme döneminde bebek için de gayet önemlidir!

Doğum Sonrası Kilo Vermek Sütü Azaltır mı?

Doğru beslenme sayesinde verilen kilo kaybı sütün azalmasına neden olmaz. Anne, süt artımı ve hamilelik döneminde vücutta oluşan ödemi de atmak için günde en az 2 litre su tüketimi yapmak zorundadır. Su tüketimi ve sıvı gıda (Çorba, meyva suyu) sütün artmasını da sağlamaktadır.

Sağlıklı Besinlerle Güzel Günler Dileriz…

Ayrıca: Hangi Vitamin Hangi Besinlerde Bulunuradlı yazımız için Tıklayın

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top