Hastalıklar

Haşimato Hastalığı nedir? | Haşimato Hastalığı ve Belirtileri Nelerdir?

haşimato nedir belirtileri

Haşimato Hastalığı nedir? | Haşimato hastalığı ve belirtileri

Son yıllarda adından çok söz edilen haşimato , tiroid bezi iltihabı kaynaklı bağışıklık sistemimizin bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Otoimmün hastalıklar grubunun bir üyesi olan haşimato hastalığı, bağışıklık sistemimiz için zararlı olan antijenlerin vücuda zarar vermesi sonucu vücudumuzun temel savunma mekanizması olan antikorlarımızın bağışıklık oluşturmak amacıyla tiroid bezine çok fazla ihtiyaç duyup ona saldırmasıdır.

Tiroid Bezi Nedir

Boynumuzun ön kısmında halk arasında adem elması diye tabir edilen kıkırdağımızın alt kısmında bulunan tiroid bezi , vücudumuzda metabolizma düzenini sağlamak üzere salgılar yapan bir endokrin organdır.

Haşimato Hastalığı Nedir? Haşimato Hastalığının Nedenleri

Otoimmün sistem kişinin kendi kendini koruma mekanizmasıdır. Vücutta meydana gelen değişiklikler sonucu vücudumuz tiroid bezini düşman gibi algılar ve otoimmün mekanizmasıyla tiroide  saldırır. İlk zamanlar tiroid fazlalığı olan hipertiroide sonraları da tiroid azlığı olan Hipotiroide dönüşür. Haşimato hastalığında vücudumuz tiroidle savaşmak için çok miktarda anti-TPO antikoru ve anti-tiroglobulin antikoru üretir. Bu maddeler tiroid bezini harap eder. Bu harabiyet sonucu Haşimato hastalığı oluşur ve ona bağlı olarak Hipotiroidizm belirtileri görülmeye başlar.

Haşimato hastalığı ve Belirtileri Neler?

Haşimato’yu gösteren spesifik bir belirti olmamakla birlikte öncelikle hipotiroidizm sonucunda araştırılması gerekilen ilk hastalıktır. Onun harici aşağıda ki durumlarda doktorunuzdan hipotiroid için test istemeniz faydanıza olacaktır.

 • halsizlik ve yorgunluk
 • eklem ağrısı
 • cilt kuruluğu, saç dökülmesi ve saçlarda matlaşma
 • ani gelen üşüme ve iç titremesi
 • kabızlık, adetlerde düzensizlik ve kısırlık
 • depresyon ve algı bozukluğu gibi değişik psikolojik değişimler
 • seste değişiklik

Ayrıca, muayenede kuru cilt, nabızda azalma, ses kalınlaşması, reflekslerde yavaşlama, bazı hastalarda tiroid bezinde büyüme ve ödem en belirgin bulgular arasındadır. Test sonuçlarınızda T3 ve T4 hormonları düşük TSH yüktektir.

Haşimatonun %95’i kadınlarda görülüyor

Hashimoto hastalığı vücudumuzda zamanla geliştiği gibi genetik geçişli olabilir,  diğer fertlerde ve hastanın çocuklarında da hashimato görülebilir. Yapılan araştırmalara göre Hashimoto hastalarının yüzde 95’i kadındır. Ergenlik çağındaki kızlarda görülme sıklığı % 0.8-1.6’dır. Östrojen hormonu hashimato hastalığı için tetikleyici bir etkendir. Tüm yaşlarda ortaya çıksa da 30-50 yaş arasında görülme sıklığı fazladır. Kadınlarda erkeklere göre, 15-20 kat daha fazladır.

2 Comments

2 Comments

 1. Salih Enes Yıldırım

  2 Mayıs 2018 at 23:40

  güzel

 2. Sena

  3 Mayıs 2018 at 22:27

  Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim , faydaları bilgiler edindim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top