Hastalıklar

Hipotroid Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

hipotiroidin belirtileri nelerdir

Hipotroid Hastalığı Nedir?

Hipotiroidi, tiroid bezinin aktivizminin az olması veya hiç olmaması durumunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Tiroid bezinin çalışması beynin hipofiz bölümünden salınan TSH hormonu ile kontrol edilir. Tiroid bezi gerektiğinden az çalıştığında hipofizden salınan TSH hormonunun kandaki miktarı artmaktadır. Hipotiroidi tanısının konulması, bu hormonun ve T3-T4 gibi tiroidle ilişkili diğer hormonların kandaki miktarına biyokimyasal testlerle bakılması yolu ile gerçekleşir.

Genellikle orta yaştaki kadınlarda görülmektedir. Ailede tiroid hastası birey varsa bu hastalığın ortaya çıkma riski daha fazladır. Yeteri miktarda iyot alınamaması durumunda da hastalığın görülme durumu mevcuttur. Hipotiroidi hamilelerde de görülebilmektedir ve tedavisinin yapılması önemlidir. Hamilelikte gerekli tedavi yapılmazsa bebekte zeka ve gelişim geriliği gibi problemlere neden olabilmektedir.

Hipotiroidinin Belirtileri Nelerdir?

En yaygın belirtileri arasında; yorgunluk – bitkinlik hissi, üşüme, titreme, menstruasyon döngüsünde (adet düzeni) bozulma, kilo artışı, saç ve kaş dökülmesi, halsizlik, kas ve eklemlerde ağrı, hafıza zayıflaması – unutkanlık, tırnak kırılması, gün içinde uyuklama, zor uyanma yer almaktadır. Tiroid bezinin cerrahi olarak alınması, otoimmün hastalıklar ve radyasyon tedavisi de bir başka etkendir. Hastalığın ilk dönemlerinde bu belirtilerin şiddeti düşükken ilerleyen süreçte belirtilerin şiddeti çok fazla hissedilebilir hale gelmektedir.

 Hipotiroidinin Tedavi Uygulaması Nasıldır?

Hastaların büyük bir kısmı Endokrinoloji Uzmanı kontrolü altında sentetik tiroid hormonu (levotiroksin) ile tedavi edilmektedir. İlaç tedavisi ömür boyu devam etmelidir. Bir – iki haftalık kullanım sonrasında hastalığın belirtileri yavaş yavaş azalmaya başlamaktadır. Bu aşamada en önemli nokta ilaç dozunun ayarlanmasıdır, bu süre biraz uzun sürebilmektedir. İlaç tedavisi sırasında beslenme ve diğer ilaçların kullanımı önemli olduğu için tedaviyi sürdüren doktorla iletişim halinde olmak önem arz etmektedir. İlacın alımında en önemli işlem, ilacın boş mideye ve su ile alınmasıdır.

Tiroid Hormonu Nedir? Tiroid Hastalıkları Nelerdir? adlı yazımız için TIKLAYIN

Sağlık ve Mutluluk Dolu bir Yaşam Dilerim…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top