Beslenme ve Diyet

Kantaron Yağı Kullanımı ve Faydaları

kantaron yağı faydaları

sarı kantaron yağı faydaları

Kantaron Yağı Kullanımı ve Faydaları

Kantaron yağının faydaları saymakla bitmiyor. Kantaron yağı doğru kullanıldığı zaman kişilerinin beklentilerine uygun faydalar sağlayabilmektedir. Bugünkü yazımızda sizlerle kantaron yağı yapımı, kantaron yağı içmek faydalı mı, kantaron yağı sivilce ve izleri için kullanımı, kantaron yağı yanık tedavisi için kullanımı gibi bir çok faydasından söz edeceğiz.

Kantaron Yağı Nedir? 

Kantaron bitkisinden evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz kantaron yağı güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Çeşitli alanlarda tedavi amaçlı kullanılan kantaron yağını oral yolla alabileceğiniz gibi direk cilt üzerine de uygulayabilirsiniz.

Kantaron Yağı Kullanımı ve Faydaları

Kantaron Yağının Yara ve Enfeksiyon Tedavisinde Kullanımı

Kantaron yağı içerisinde bulunan antiseptik özelliğiyle yaraların mikrop kapmasını ve iltihaplanmasını engellemektedir. Kantaron yağını doğal bal ile karıştırdığınız da doğal ve güçlü bir antibiyotik elde ederek çeşitli yaralanmalarda kullanabilirsiniz. Hücre yenileme özelliğiyle vücutta oluşan yaraların çabuk kapanmasına sebep olduğu gibi iz kalmasını da engellemektedir. Ayrıca Kantaron yağını ameliyat sonrasında kalan dikiş izlerini yok etmek için de kullanabilirsiniz.

Kantaron Yağının Yanık Tedavisinde Kullanımı

Çeşitli sebeplerle vücutta oluşan yanık yaralarının tedavisinde kullanılabilir. Hücre yenileme özelliği ile ciltte oluşan yanıkların kısa sürede kapanmasını sağladığı gibi yanıktan kaynaklanan ağrı ve yanma hissini de tedavi etmektedir.
Sıcak yanıkların yanı sıra kantaron yağını güneş yanıkları için kullanabilirsiniz. Ayrıca güneşlenmeye başlamadan önce cildinize masaj yaparak uyguladığınızda gözeneklerinizi kapatarak sizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacaktır.

Kantaron Yağının Sivilce Tedavisinde Kullanımı

Özellikle ergenlik çağında tam bir baş belası olan sivilcelerden kurtulmak için kantaron yağını kullanabilirsiniz. Sivilce içerisinde bulunan iltihaplanmayı temizlediği gibi sivilce sonrasında vücutta kalan lekelerden kurtulmak içinde kullanılabilir. Doğal yollarla elde ettiğiniz kantaron yağını bir pamuk veya eliniz yardımıyla masaj yaparak cilde uyguladıktan yarım saat sonra durulayınız. Cildinize parlak, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir görünüm kazandırdığının farkına varacaksınız.

Dikkat: Oluşabilecek herhangi bir alerjik reaksiyonda hemen doktorunuza başvurunuz. Ayrıca yüzünüze uygulamadan önce bileğinize uygulayarak alerjik reaksiyon oluşup oluşmayacağını test edebilirsiniz.

Kantaron Yağının Eklem Ağrıları İçin Kullanımı

Vücudumuzda sıkça karşılaşabileceğimiz kas ve eklem ağrılarınız için de kantaron yağını kullanabilirsiniz. Romatizma ağrıları için de çok etkili olan kantaron yağını ardıç ve kekik yağıyla karıştırdığınız da daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Kantaron Yağının Saç Bakımı İçin Kullanımı

Kantaron yağının saça faydaları en çok sorulan sorulardan biri. Çeşitli sebepler nedeniyle yıpranan saçlarınızı tedavi etmek için de kantaron yağından faydalanabilirsiniz. Hücre yenileme özelliği ile saçlarınızın gürleşme ve güçlenmesine fayda sağlayacaktır. Ayrıca Saç dökülme şikayeti olanlar ve saç derisinde egzamadan şikayet edenler banyodan önce saç diplerine mesaj yaparak uygulayın ve yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı durulayın.

Kantaron Yağının Faydaları

Kantaron yağının faydaları saymakla bitmiyor. Her ne kadar yararlı da olsa bu yağı da diğer doğal yağlar gibi dozunda kullanmamız gerekiyor. Şimdi sizlere bu yağın mucizevi faydalarından bahsedelim.

  • Damar büzücü etkisiyle kantaron yağını kanamaları durdurmak amacıyla kullanabilirsiniz. İç kanamalar da kantaron yağını ağız yoluyla alabileceğiniz gibi dış kanamalar için direk yara üzerine uygulayabilirsiniz.
  • Migren ağrılarını dindirmek için kullanabilirsiniz. Başınıza masaj yaparak uygulayabilir yada bir bardak suyun içerisine 2-3 damla katarak içebilirsiniz.
  • Bebeklerde oluşan pişikler için de kullanabilirsiniz. Fakat bebeklerin hassas tenlerine zarar gelmemesi için kantaron yağını bebeklerin ciltlerine su ile incelterek kullanınız.
  • Midenizde oluşan gastrit ve ülser gibi hastalıkları tedavi etmek için kantaron yağını en fazla 1 çay kaşığı kadar tüketebilirsiniz.
  • Oluşmuş olan hemoroid üzerine sürebilir veya yağını içerek tüketebilirsiniz.
  • Cilt yenileme özelliğinden dolayı  sedef ve egzama tedavisinde kullanabilirsiniz.
  • Menopoz döneminde çekilen sıkıntıları azaltmak için günde 1-2 bardak kantaron yağı çayı tüketebilirsiniz.
  • Antidepresan özelliği ile sinir, stres ve gerginlikleri azaltır. Aynı zamanda derin bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Bugün sizlere kantaron yağının faydaları ile ilgili konuştuk. Bu yazıda bu yağın sivilceler için nasıl kullanılır, eklem ağrıları için kantaron yağı nasıl kullanılır gibi sorulara cevap verirken kantaron yağının saç bakımı için kullanımı konusuna da değindik.

Sağlıklı ve Mutluluk Dolu Günler Dilerim.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top