Hastalıklar

Kolon Kanseri Belirtileri | Tedavisi | Nedenleri

kolon kanseri

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon aslında kalın bağırsağa verilen isimdir. Sindirim sisteminin son kısmıdır ve ince bağırsaktan sonra gelir.

 Kolon Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Kolon kanseri nelerinde kesinlik olmamakla birlikte, hem çevresel hem de genetik faktörlerin etkili olabileceği öne sürülmektedir. Her kanserde olduğu gibi ailesinde kanser hastalığına yakalanmış olanlarda görülme riski daha yüksektir.

Beslenme de, kolon kanserine sebep olan önemli çevresel faktörlerdendir. Yapılan araştırmalarla hayvansal yağların tüketiminin ağırlıklı olduğu özellikle fast food tarzı beslenmenin kolon kanserini tetiklediği ortaya konulmuştur.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir? | Bağırsak Kanseri Belirtileri

Kolon kanserinin ilk evrelerinde hastanın karnında şişkinlik ve ağrı, iştahsızlık, hızlı kilo kaybetme, yorgunluk ve kronik ishal gözlemlenir. İshalin atlatılmasından hemen sonra ise kabızlık da yaşanır. Bu belirtiler yaşandığında derhal tıbbi desteğe başvurulmalıdır. Ancak, bu evrede kolon kanseri tespitinin yapılması oldukça güçtür.

Tanı konulamaz ve hastalık ilerlerse, iştahsızlık artışına bağlı olarak hasta hızla zayıflar. Kansızlık ve soluk beniz şeklinde kendini gösterir. Kalın bağırsak tamamen kapanır. Cerrahi müdahalelerle başarılı bir sonuç alınabilir ancak yenilenen kanser hücreleri tekrar bağırsağı kapatacaktır. Bu sırada normalde de vücuttan atılması gereken zehirli üretik birikimler de kan yoluyla vücuda dağılmaya başlayabilir. Tümörün tespiti ve alınması ne kadar erken olursa hastanın hastalığı atlatması o kadar kolay olacaktır.

Kolon Kanserine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Aşırı yağlı veya protein ağırlıklı (özellikle kırmızı et) beslenme, bağırsaklarda gerekli olacak lifleri sağlayamadığı için kolon kanserini tetikleyebilir. Bu lifler oluşabilecek kanserojen maddelerin atılımını kolaylaştırmaktadır. Bağırsaklarda bulunması gereken bakterilerin oluşumu için organik veya ev yapımı yoğurt yemek sağlıklı sindirim sistemi yönetimini de destekleyecektir.

Bunların yanı sıra, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durarak, düzenli spor yapmak ve rutin doktor kontrolleri kolon kanseri riskini düşürecektir. Sağlık her şeydir.

Sağlık ve Mutluluk Dolu Günler Dilerim…

Ayrıca: Hemoroid Basur Hastalığı Evreleri Nelerdir? adlı yazımız için TIKLAYIN…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top