Bitki Çayları

Şifalı Mücevher Nar Çiçeği Faydaları ve Kullanımı?

Nar çiçeği zayıflatır mı?

Nar Çiçeğinin Faydaları

Nar çiçeği faydaları veya mücevher çiceği faydaları konulu yazımızda sizlere Nar çiçeğinin nasıl kullanılacağından da bahsedeceğiz. Latince ismi hibiskus olan nar çiçeği bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Sudan çöllerinde yetişen nar çiçeği halk arasında Medine gülü veya Mekke gülü olarak da adlandırılır. Tam bir C vitamini deposu olarak bilinen nar çiçeği Latincede kelime anlamı olarak şifa veren ve ferahlatan anlamlarını taşımaktadır.

Şifalı Mücevher | Nar Çiçeği Faydaları

Nar Çiçeğinin Faydaları

  • Bağırsak da oluşan yara ve iltihaplanmalarında giderilmesinde yardımcı olur. Ayrıca bağırsakta bulunan kurt ve solucanların temizlenmesine yardımcı olur.
  • Cildinizin parlaklığını arttırır. İçerisinde bulunan antitoksidanlar sayesinde anti-aging etkisi göstererek ölü hücreleri temizler ve cildinize taptaze bir görünüm sağlar.
  • Yüksek tansiyonu dengeleyici özelliğe sahiptir.
  • Yüksek kolesterolü dengeleyerek kalp sağlığınızı korumada yardımcı olur.
  • Böbrek iltihaplanmasının giderilmesinde yardımcı olur.
  • Yaşlanmaya bağlı olarak vücutta oluşan kireçlenmeye engel olur.
  • Kanı toksinlerden temizleyerek dolaşımı güçlendirir.
  • Kahve ve soda gibi mide şişkinliklerinin engellemektedir.
  • Nar çiçeği suyu ile yapılan ağız gargarası Diş ve diş eti hastalıklarına karşı sizi korur.
  • Vücutta oluşan iltihaplanmayı giderir.

Nar çiçeği C Vitamini Kaynağıdır.

Soğuk havaların başlaması ile birlikte  grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar da kapımızı çalmış demektir. Eğer bu hastalıklara sık sık yakalanmaya müsait bir vücudunuz var ise C vitamini deposu olan bu bitkiyi yanınızdan ayırmayın. Çünkü bu bitki içeriğinde bulunan antitoksidan ve antibiyotik özellikleri sayesinde vücudunuz için koruyucu asker görevini üstlenmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Nar çiçeğinin içerisinde bulunan antibiyotik etkisi bağışıklık sisteminin de güçlenmesine fayda sağlıyor. Aynı zamanda vücutta oluşan iltihaplanmaların temizlenmesine yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar sonucunda nar çiçeğinin özellikle böbrek iltihabının giderilmesinde büyük etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Mücevher Çiçeği Aynı Zamanda Kan Şekeri Düzenleyicidir.

Düzenli olarak tüketilen hibüsküs diğer bir adıyla mücevher çiçeği çayının kan şekerini düzenleyici etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Doymama hissi, sürekli acıkma ve aşırı tatlı yeme isteği gibi şikayetleri bulunanların günde iki fincan medine gülü çayı (Nar çiçeğinin halk arasındaki isminlerinden biri) tüketmeleri önerilmektedir. Ayrıca tatlı ataklarını engellemeleri de bilinen faydaları arasındadır.

Nar çiçeğinin Zayıflatıcı Etkiye Sahip olduğunu biliyor muydunu?

Nar çiçeği çayı ile zayıflayanlar son dönemde artış gösterdi. Düzenli bir diyete fazlasıyla yararlı etkiler gösteren hibisküs çayı, diyetinizi destekleyici fayda sağlayabilir. Mekke gülü veya medine gülü olarak da bilinen hibisküs bitkisi ülkemizde zayıflatma amaçlı tüketilen çayların içerisinde bulunmaktadır. Sindirim sistemini hızlandırıcı özelliği ile kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde bulunan yüksek C vitamini oranı yağların yakılmasına yardımcı olur. Düzenli çay tüketimi ve egzersizle kısa zamanda istediğiniz kiloya ulaşmanız mümkün olacaktır.

Nar Çiçeği Çayı Nasıl Kullanılılır? Nar Çiçeği Çayı Zararları

Yararlı şeyleri ölçüsüz kullanmak elbette o yararlı şeyleri zararlı şeylere döndürür. Bu yüzden mücevher çiçeği çayını kullanırken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri öncelikle demlenme şekli. Tabii ki şimdi soru olarak nar çiçeği çayı nasıl demlenir diyeceksiniz. Haydi onu da anlatalım.

Nar Çiçeği Çayı Nasıl Demlenir?

Çay yapraklarının 100 derece kaynar suyla direkt temas etmesinden kaçınmanız gerekiyor. Mümkünse kaynadıktan sonra 5-6 dakika beklemek ve bu şekilde demlemeye bırakmak hibüsküs çayını demlemek adına en sağlıklı yöntemlerden biri. İçine şeker atmamanızı ısrarla tavsiye ediyoruz. Belli bir derecenin üzerinde sıcaklığa sahip olduğundan bal ile içmenizi de önermiyoruz. İlla içermiyorsanız az bir şekerle içmeyi deneyebilirsiniz fakat şekersiz içerseniz sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır. Diğer bir önemli faktör ise tükettiğiniz miktar.

Nar Çiçeği çayını günde kaç kere içmeliyim?

NOT:  Araştırmacılar günde en fazla iki fincan tüketilmesini önermektedir.

 

Hibisküs Çiçeği | Nar Çiçeği Çayının Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Konu ile ilgili İbrahim Saraçoğlu’nun konuşmasını aşağıya bırakıyoruz. Umarız yararlı olur!

 

Sizlere iyi gelen yararlı bitki çayları ile sağlıklı günler dileriz…

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top