Genel

Panik Atak Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

panik atak belirtileri nelerdir

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak belirtileri; hızlı atan kalp atışı, sık ve aşırı kaygı, zor nefes alma, sık terleme, baş dönmeleri, kalpte sıkışıklık olarak uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Belirtiler sık ve yoğundur, panik atan geçiren kişiyi hastanelik edecek kadar yoğun olabilir. Panik atak geçirirken aşırı korkunun sebebi, kalp krizine benzediği için insan kendini ölüyormuş gibi hisseder. Her insan yaşamı süresince 1-2 panik atak geçirme riski taşır. Panik bozukluk, panik atakların sıklaşmasıyla meydana gelir ve hastaneye gidip uzmanından tedavi görmek gerekmektedir. Profesyonel destek almak şarttır.

Panik Atak Nedir?

Panik atak başlangıcı, kaygı anı nöbetleridir. Neden kaygı duyduğunuzu bilmeseniz de hayatın gergin ve stresli tarafı panik atağı etkiler. Panik atak, ruhsal olarak başlar ve fiziksel etkiye neden olur. Ne zaman kaygı anı olacağı bilinmez. Film izlerken, spor yaparken, taşıt kullanırken, alışveriş merkezinde her ortamda gelişebilir.

Ruhsal olarak başlayıp, kalp atışlarının hızlanması, nefes alışverişlerinde hızlanma, baş ağrısı fiziksel özelliğe döner. Bu belirtiler kalp krizi ile aynı değerdedir. Panik atakların suresi fazla sürmez. Çalışma durumu, özel hayat gibi anlar panik atak geçirmeyi tetikler. Doktorlar yaşamımız süresince, birkaç kez panik atak geçirmenin normal ve doğal olduğunu söyler.  Ancak bu panik ataklar, belirli süreleri aşarsa ve ataklar arasındaki sürelerde hayatımızı etkiler ise bu panik bozukluk belirtileri demektir. Bundan dolayı doktora görünmek gerekir. Ciddi sağlık sorunlarına neden olmadan tedavisi gerekir.

Panik Atak Sonuçları

Panik atak, önemli ve ciddiye alınması gereken hemen tedavi edilmesi gereken hastalıktır. Yoksa ilerleyerek gün içerisindeki zamanınızı etkileyerek yaşanamaz bir hal alır. Tedavi edilmeyince ölüm korkusu, evden çıkamama gibi birçok fobiye neden olur. Arkadaş ortamlarından uzaklaşarak yalnızlığa itebilir. Doktorlardan muhakkak tavsiyeler almanızı gerektiren bir hastalıktır. Panik atak tedavisi için mutlaka doktorunuza başvurun!

 

Sağlıklı, Mutlu bir Yaşam Dilerim…

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top