Vitamin ve Minareller

Potasyum İçeren Besinler Nelerdir?

potasyum içeren besinler nelerdir?

Potasyum İçeren Besinler Nelerdir?

Potasyum içeren besinler nelerdir sorusunu siz okurlarımız için araştırdık! Potasyum faydası bakımından gün içerisinde alınması gereken en önemli ilk 3 mineral arasında yerini almaktadır. Biz sizler için potasyum bakımından zengin minerallere sahip besin maddelerini araştırdık. Potasyum içeren besinler ; brokoli, lahana, pazı, patates, fasulye, mantar; kırmızı pancar, ıspanak, domates, havuç, avokado, kayısı, badem, fındık, balık ve süt ürünleri potasyum bakımından zengin maddelerdir. Listemizde yer alan besin maddelerinin tüketimi, yaş aralığı ve oluşabilecek alerjik durumlar açısından herkes için uygun olmayabilir. Potasyum bakımından zengin bir beslenme programı için bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyorum.

Potasyum İçeren Besinler:

Kırmızı PancarKırmızı pancar kök ve yapraklarıyla birlikte çok zengin potasyum kaynağıdır. 100 gram pancar içerisinde 305 miligram potasyum bulunmaktadır. Günlük potasyum ihtiyacının % 9’unu karşılamaktadır.

PatatesBir adet orta boy patatesin içerisinde yaklaşık  olarak  515 miligram potasyum bulunmaktadır. Günlük ihtiyacınızın % 15 karşılamaktadır.

IspanakDemir vitamini açısından zengin olarak bilinen ıspanak aynı zamanda çok zengin bir potasyum kaynağıdır. 100 gram ıspanağın içerisinde 466 miligram potasyum bulunmaktadır. Günlük ihtiyacımızın % 13’ünü karşılamaktadır. Pişmiş haliyle birilikte sizlere çiğ halini de tavsiye ediyoruz.

LahanaKış aylarının vazgeçilmezi lahana da zengin bir potasyum kaynağıdır. Sindirim sistemi ve metabolizmayı hızlandırmakla birlikte, kilo vermede de yardımcı bir besin kaynağıdır. 100 gram lahananın içerisinde 196 miligram bulunmakta ve bununla günlük ihtiyacımızın % 5’ini karşılamaktadır.

DomatesBir çok bakımdan zengin besin değerlerine sahip domatesin içerisinde potasyumda bol miktarda bulunmaktadır.
100 gram domatesin içerdiği potasyum miktarı 237 miligramdır. Günlük ihtiyacımızın % 6’sını karşılamaktadır.

BrokoliPotasyum bakımından zengin diğer bir sebzemiz de brokolidir. Çiğ olarak veya buharda haşlanmış haliyle tüketilmesi tavsiye edilen brokoli karaciğer yağlanmasını azaltmak içinde kullanılır. 100 gram brokolinin içerisinde 316 miligram bulunur. Vücudun günlük ihtiyacının %9’unu karşılamaktadır.

Somon BalığıBalıklar arasında ayrı bir yeri olan somon balığı potasyum açısından da diğer balıklara göre daha zengindir. 
100 gram somon balığının içerisinde 460 miligram potasyum kaynağı bulunmaktadır. Günlük tüketim ihtiyacımızın % 13’ünü karşılamaktadır.

AvokadoAvokadonun anlatmakla bitmez faydalarının arasında potasyumda bulunmaktadır. Zengin bir potasyum kaynağı olan avokado aynı zamanda sağlıklı yağlar bakımından da zengindir. 100 gram avokadonun içerisinde 485 miligram potasyum bulunmaktadır. Günlük ihtiyacımızın % 13’ünü karşılamaktadır.

Muz7’den 70’e herkes için vazgeçilmez bir meyve olan muz, aynı zamanda zengin bir potasyum kaynağıdır. 100 gram muzun içerisinde 358 miligram potasyum bulunmaktadır. Günlük ihtiyacımızın % 10’unu karşılamaktadır.

Sizler için hazırlamış olduğum listenin sonuna gelmiş bulunmaktayım.
Bol potasyumlu ve Sağlıklı Günler dilerim…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top