Genel

Prostat Nedir | Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat nedenleri nelerdir

Prostat belirtileri!

Prostat Nedir? Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat olarak bilinen hastalık prostat bezinin büyümeye başlamasıdır. Peki, bu prostat bezi nedir ve görevleri nelerdir?

Prostat bezi erkeklerin üreme sisteminde yer alan bir salgı bezidir. Bu bez idrar torbasının hemen altında, kalın bağırsağın ise önünde yer almaktadır. Üretranın idrar yolundan taşınmasını sağlayan ve idrar yolunun başlangıç kısmını simit şeklinde saran salgı bezinin görevi, meniyi yani spermi oluşturan sıvının bir kısmını salgılamak ve onun dışarı atılmasını sağlamaktır. Prostat hastalığı, prostat bezinin büyümesi ya da iltihaplanması ile iki şekilde ortaya çıkabilmektedir ve iyi huyludur. Kötü huylu olanlarına ise prostat kanseri denilmektedir.

Prostat bezinin büyümeye başlamasıyla birlikte bazı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Büyüme oranı insanlarda değişiklik gösterebilir. Kimi erkeklerde prostat büyümesi başlamasına rağmen belirtiler kendini hissettirmeyebilir. Fakat büyümenin ilerleyen aşamalarında hastada şikayetler çoğalabilir ve günlük yaşam kalitesinde bazı aksaklıklar yaşayabilir.

Prostat Belirtileri Nelerdir?

  • İdrar yapmada zorlanmalar
  • Kesikli idrar
  • Sık sık idrara çıkma isteği
  • Gece tuvalete sık aralıklarla çıkmak
  •  İdrar sıkışması hissi
  •  İdrarı tam yapamama
  •  İdrar yapabilmek için kendini zorlama
  •  İdrardan sonra kan gelmesi
  •  İdrar yaparken yanma

Bunlar prostatın en yaygın belirtileridir ve çoğunun ortaya çıkması durumunda uzman hekime görünmenizde fayda vardır.

Prostat belirtileri genellikle 40 yaş üzeri bireylerde daha sık karşılaşılan bir hastalıktır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte bazı hormonsal değişiklikler de prostat bezinin büyümesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra genetik faktörlerin de etkili olmasıyla birlikte genç yaştaki erkek bireylerde de rastlamak mümkündür.

Yapılan araştırmaların sonucunda 60 ve 60 yaş üzeri iki bireyden birinde iyi huylu prostat büyümesiyle karşılaşırken bu oran yaşın daha da ilerlemesiyle %90’lara ulaşmaktadır.

Hastalıklardan Uzak Sağlıklı ve Mutlu Dolu Bir Yaşam Dilerim…

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top