Hastalıklar

Tütün Sendromu Nedir?

tütün sendromu nedir tedavisi

Tütün Sendromu Nedir?

Tütün Sendromu Hakkında:

Bu sendrom, anne sigara içimi ile ilişkili olarak fetal büyüme geriliği sergileyen bebeklerde uygulanan bir terimdir. Bu terim şunlarla ilişkilidir:

  1.  Annenin gebelik sırasında günde 5 veya daha fazla sigara içmesi
  2.  Gebelik sırasında maternal(anne tarafından gelen) hipertansiyon bulgusu olmaması
  3.  Gebelik döneminde simetrik büyüme geriliği göstermesi
  4.  Başka bir intrauterin (döl yatağı) büyüme geriliği nedeni olmaması

Yeni doğan bebeğin ağırlığı 2500 gm’den düşükse ve eğer ponderal indeks, yani gm / cm cinsinden ağırlığı 2.32’den fazla ise simetrik büyüme geriliği teşhisi konulabilir. Bu terimin kullanılması kamuoyunun dikkatini bu ciddi, ancak önlenebilir soruna çekerek hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 Teşhis ve Tanı Ölçütlerinin Kullanımı

Bu ölçütler doktorları yüksek riskli gebelikleri tanımlamaya, epidemiyolojik (salgın hastalıkları konu alan hekimlik dalı) olarak sorunun değerlendirilmesini sağlamaya ve gebe kadınlar arasında sigara içmeye engel olan programların etkinliğini değerlendirmek için nicel bir gösterge oluşturmaya teşvik edecektir.

 Gebelik döneminde Sigara İçme Tehlikesi

 Annenin sigara içimi ile düşük doğum ağırlığı arasındaki ilişki 1957’de tespit edilmiş ve o zamandan beri araştırmacılar bu ilişkinin varlığını sürekli olarak doğrulamıştır. ABD, Kanada ve Galler’de yapılan 5 çalışmada gözlenen düşük ağırlıklı doğumların % 21-39’u tütün sendromuna bağlanmıştır. Beş çalışmada yaklaşık 113.000 doğum incelenmiştir. Çalışmalar aynı zamanda ilişkinin doza bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Sigara içenler sigara içmeyenlere oranla, az sigara içenlerde veya fazla sigara içenlerde düşük ağırlıklı doğum prevelansının (yaygınlık oranı) % 130 arttığı görülmüştür.

Annelerde sigara içimi, erken doğumlarda bir artışı da beraberine getirir. Gebelik döneminde sigara tüketen annelerin doğum süreci normal gebelik döneminden daha kısa sürer. Ayrıca sigara tüketen bir annenin erken doğum durumunda bebeğin daha küçük göğüs kafesi ve baş çevresine sahip olduğu gözlenir.

Aşırı sigara tüketen bir anne adayında plasentanın kesilmesi ve doğum sırasında aşırı kanama, membranın (hücre zarı) erken rüptürü (yırtık), fetal (cenin) ve neonatal (yeni doğan) ölüm ve ani bebek ölümü sendromu riski görülebilir. Birçok çalışma, annenin sigara içmesinin çocukların fiziksel, entelektüel ve duygusal gelişimi üzerinde olumsuz bir etki yaratabileceğini ortaya koymuştur.

Annelerde sigara tüketiminin bebek sağlığına olumsuz etkisi hakkında daha fazla bilgi biriktikçe, tütün sendromu için tanı kriterleri muhtemelen genişleyecektir.

Hamilelik süresi boyunca sigara kullanan bir annenin ultrason görüntülerini izleyiniz…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Sitemizde yayınlanan yazılar sadece tavsiye niteliğindedir. Hastalığınızla ve problemlerinizle alakalı doktora başvurmadan online bilgiler ile hareket etmenizi önermiyoruz.

İçerikler tavsiye niteliğinde olup, yazılar içerik üreticileri tarafından üretilmektedir ve ne yazarlar ne de site sahipleri sorumluluk kabul etmemektedir.

MORMİRKET Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

To Top